Bessemer's 35th Annual Pumpkin Festival
September 26 - September 29, 2013


 


Roast Beef & Rotisserie
Chicken Dinner

with Silent Auction
Sunday, September 30
3-6 p.m. at the Bessemer VFW
Tickets $10 (under 10-$5)
Get Your 50/50 Tickets
Ticket sales start Thursday, September 27 through Sunday, September 30.

See any orange-shirted Pumpkinfest committee member.

Drawing @ 6 p.m. Sunday at the VFW.
Home | Contests | Crafts | Entertainment | Events | Food | Making it Happen | Pics & Vids
Prize Winners | Contacts

2009 Prize Winners


Bake-Off

                Grand Champion

                                Adult:  Trish Gierl

                                Youth:  Jacob Weber

                Youth

                                1st Place:  Jacob Weber

                                2nd Place:  Tia Weber

                Adults

                                Bars & Cookies

                                                1st Place:  Ginger Suzik – Almond Poppy Seed

                                                2nd Place:  Sue Abelman – Pumpkin Spice Bars

                                                3rd Place:  Eleanor Martinson – Pumpkin Squares

                                Breads

                                                1st Place:  Craig Massi – Pumpkin Bread

                                                2nd Place:  Angie Mazurek – Yeast Bread

                                Cakes

                                                1st Place:  Trish Gierl – Walnut Coffee Cake

                                                2nd Place: Angie Mazurek – Blueberry Coffee Cake

                                Cheesecake

                                                1st Place:  Tina Sullivan – Caramel Apple Cheese

                                                2nd Place: Amy Anderson–Triple Chocolate Mousse

                                Pies

                                                1st Place:  Kathy Weichhand – Caramel Apple Pie

                                                2nd place:  Lempi Niemi – Apple Pie

Button Design

                1st Place:  Maddi Helgastad

                Honorable Mention:  Julia Dahlin

                Honorable Mention:  Jasmine Thiede

Horseshoes

                1st Place:  Tom Douglas (Bessemer) & Will Nickle (Merriweather)

                2nd Place:  Dean Raymond (Wakefield) & Walley Slade (Ironwood)

                3rd Place:  Tim Zak (Ironwood) & Donnie Sampson (Wakefield)

Largest Pumpkin

                Jim O'Leary - Ashland - 531 pounds

Punt, Pass & Kick

                5 & Under

                                1st Place:  Derrik Ransanici – 32 points

                                2nd Place:  Cory Dabb – 30 points

                6 – 8

                                1st Place:  Gavin Ransanici – 108 points

                                2nd Place:  Dew Dabb – 82 points

                9 – 11

                                1st Place:  Austin Libertoski – 153 points

                                2nd Place:  Brandon Nielson – 109 points

                                3rd Place:  Andrew Niemi – 105 points

                12-14

                                1st Place:  Brad Peterson – 190 points

                                2nd Place:  Zach Taivlama – 105 points

                18-24

                                1st Place - Men:  Sean Rowk – 289 points

                                1st Place – Women:  Sammie Peterson – 182 points

                25 & Up

                                1st Place – Men:  Luke Peterson – 315 points

                                1st Place – Women:  Crystal Hannu – 119 points

                                2nd Place – Women:  Cheryl Trivalma – 116 points

                                3rd Place – Women:  Kim Peterson – 111 points

Scarecrow

                12 and Older

                                1st Place:  Doreen Peters

                                2nd Place:  Lilly Mattson

                                3rd Place:  Solomon Drifka

Seed Spitting

                5 & Under:  Branden Danielson – 5’ 8”

                6 – 8:  Joe Rocco – 4’9”

                9 – 11:  Elizabeth Servia – 14’ 2”

                12 – 14:  Kristen Ramme – 18’ 2”

                15 – 17:  Josh Westeen – 20’ 8”

                18 & Over:  Doc Schwartz – 18’ 0”

Totem Pole

                Under 12

                                1st Place:  Weblos

                                2nd Place:  Cub/Wolf/Bear Scouts

                12 and Older

                                1st Place:  Cubs/Tiger Scouts